Bolest bradavek příčiny: Proč k tomu dochází a co za tím může stát?

Bolest bradavek je stav, s nímž se mnoho lidí setká alespoň jednou v životě. Může být mírná, ale také intenzivní, a může mít různé příčiny. Abychom lépe rozuměli tomuto jevu, podívejme se blíže na možné důvody, které stojí za bolestí bradavek.

Hormonální změny v těle

Hormony hrají klíčovou roli v našem těle a mohou ovlivnit celou řadu procesů, včetně citlivosti prsů a bradavek. Zejména v období menstruace, těhotenství nebo menopauzy může dojít k hormonálním výkyvům, které způsobují bolest bradavek. Toto je často spojeno s otoky a citlivostí prsů.

Zranění nebo podráždění

Pokud jste nedávno měli nějaké zranění prsu nebo bradavky, může to být příčinou bolesti. Různé podráždění, například od špatně padnoucí podprsenky, může také způsobit nepohodlí.

Infekce

Mastitida je infekce prsní tkáně a je často spojena s kojením. Příznaky mohou zahrnovat bolest bradavek, zarudnutí a otoky prsu.

Ekzém a dermatitida

Kůže kolem bradavek může být postižena ekzémem nebo dermatitidou. Tyto stavy mohou způsobit svědění, zarudnutí a bolest.

Benigní a maligní nádory

I když je to méně časté, někdy může bolest bradavek signalizovat benigní nebo maligní nádor v prsu. Vždy je dobré být opatrný a v případě jakýchkoli neobvyklých změn vyhledat lékařskou pomoc.

Závěr

Bolest bradavek může mít mnoho příčin a je důležité rozpoznat, kdy je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Pokud si všimnete jakýchkoli neobvyklých změn v prsu nebo pokud bolest trvá déle než několik dní, měli byste se obrátit na svého lékaře. Většinu času je bolest bradavek neškodná a způsobena běžnými faktory, ale vždy je lepší být v těchto otázkách opatrný.

Další články v kategorii:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *