Bolest bradavek při kojení: Co s ní dělat a jak ji předcházet?

Kojení je jedním z nejkrásnějších období v životě matky a jejího dítěte. Pro některé ženy však může být zároveň obdobím plným výzev, zvláště pokud se setkají s problémem bolestivých bradavek. Proč k bolesti bradavek při kojení dochází a jak ji zmírnit?

Než začnete kojit

Klíčem k předejití bolesti během kojení je příprava a správná technika. Před narozením dítěte je vhodné se seznámit s technikou správného přikládání dítěte k prsu. Špatné přikládání může způsobit zbytečné tření a tím i bolest.

Pozor na polohu

Správná poloha dítěte během kojení je zásadní. Dítě by mělo ústa otevřená co nejvíce a bradavku i většinu okolního dvorce by mělo mít v ústech. Tím se předejde nepříjemnému tření.

Péče o bradavky

Kojení může způsobit, že bradavky budou citlivější. Je proto důležité dbát na jejich pravidelnou hygienu a péči. Můžete používat speciální krémy nebo oleje, které zmírňují podráždění a hydratují kůži.

Když už k bolesti dojde

Pokud se bolest objeví, měli byste zvážit konzultaci s laktační poradkyní. Může vám doporučit speciální polohy pro kojení, které mohou bolest zmírnit. V případě trhlin nebo ran na bradavkách je důležité zabránit infekci a pravidelně aplikovat hojivý krém.

Závěr

Bolest bradavek při kojení může být pro mnoho žen náročná, ale s vhodnou přípravou a péčí se dá předejít nebo alespoň výrazně zmírnit. Důležité je naslouchat svému tělu a v případě potřeby vyhledat odbornou pomoc. Kojení je přirozený a nádherný proces, a i přes všechny výzvy stojí za to v něm vytrvat a užívat si s dítětem každou chvíli.

Další články v kategorii:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *