Proč nám teče krev z nosu? Hlavní příčiny a rady, co s tím

Náhle cítíte tekutinu proudící z nosu a když si prohlédnete ruce, zjistíte, že je to krev. Krvácení z nosu může být pro někoho znepokojivé, ale ve většině případů není důvod k obavám. Podívejme se, proč nám vlastně krev z nosu teče a co můžeme dělat, abychom tomu předešli.

Nos – citlivá oblast plná krevních cév

Nos je místem s vysokou koncentrací drobných krevních cév. Tyto cévy mohou být snadno poškozeny různými vnějšími i vnitřními faktory. Když jsou poškozeny, krev může vytékat ven, což vede k krvácení z nosu.

Běžné příčiny krvácení z nosu

Jedním z nejčastějších důvodů je suchý vzduch. V zimních měsících, kdy je vzduch suchý a vytápění v interiérech je na maximum, se sliznice nosu může snadno vysušit. Když je sliznice suchá, stává se náchylnější k praskání.

Další častou příčinou je mechanické poranění. Může se jednat o hrubé čištění nosu, nárazy nebo cizí těleso v nose.

Věk také hraje roli. U dětí je krvácení z nosu častější, protože jejich cévy v nosu jsou měkčí a náchylnější k poranění.

Méně běžné příčiny

Léky, které ředí krev nebo snižují schopnost srážení krve, mohou způsobit krvácení z nosu. Dále mohou za tím stát různé zdravotní stavy, například hypertenze.

Jak předejít krvácení z nosu?

Kromě zjevných rad, jak se vyvarovat poranění nosu, je dobré dodržovat několik doporučení:

  • Udržujte vnitřní vzduch vlhký, například pomocí zvlhčovačů vzduchu.
  • Pravidelně ošetřujte vnitřní stranu nosu hydratačním krémem nebo mastí, aby nedocházelo k vysoušení sliznice.

Co dělat, když vám krev z nosu teče?

Pokud vám začne krvácet z nosu, zkuste se posadit a mírně naklonit hlavu dopředu. Tlakem palce a ukazováčku stlačte nosní křídla směrem k septu a držte, dokud krvácení neustane.

V případě, že krvácení přetrvává déle než 15 minut nebo je extrémně silné, měli byste vyhledat lékaře.

Závěrem

Krvácení z nosu je běžný jev, který může být způsoben řadou faktorů. Ačkoliv je to většinou neškodné, je dobré vědět, jak reagovat, když se to stane, a jak předejít opakovanému krvácení. Pokud máte obavy o své zdraví, vždy konzultujte svého lékaře.

Další články v kategorii:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *