Krev z nosu v těhotenství: Co byste měli vědět

Těhotenství je obdobím mnoha změn, jak fyzických, tak emocionálních. Kromě zřejmých změn v těle mohou těhotné ženy zažívat i některé méně běžné symptomy. Jedním z nich může být krvácení z nosu. Pokud jste těhotná a zažíváte tento fenomén, možná se ptáte, zda je to normální a co byste měli dělat.

Proč krev z nosu během těhotenství?

V těhotenství se zvyšuje množství krve v těle, což může zvýšit tlak na krevní cévy. Sliznice nosu je bohatá na krevní cévy, a proto může být náchylnější k krvácení. Navíc hormonální změny mohou způsobit otok a zvýšenou citlivost sliznice.

Kdy byste měli být opatrní?

Ačkoliv mírné krvácení z nosu může být normální, existují situace, kdy byste měli být ostražití. Pokud je krvácení silné, trvá déle než deset minut, nebo se vyskytuje často, měli byste se obrátit na svého lékaře.

Jak předejít krvácení z nosu?

Vzhledem k tomu, že suchá sliznice může způsobit krvácení, je dobré udržovat vlhkost v okolním prostředí. Můžete využít zvlhčovače vzduchu v místnosti. Navíc je dobré se vyvarovat častého čištění nosu nebo vdechování dráždivých látek.

Co dělat, pokud vám teče krev z nosu?

Pokud začnete krvácet z nosu:

  1. Pokuste se uklidnit.
  2. Posaďte se a mírně naklonit hlavu dopředu.
  3. Jemně stlačte nosní křídla prsty.

Pokud krvácení nepřestane po 10-15 minutách, vyhledejte lékaře.

Závěrem

Krvácení z nosu v těhotenství může být pro ženu znepokojivé, ale často je to normální jev v důsledku fyziologických změn v těle. Vždy je dobré diskutovat o jakýchkoli obavách se svým lékařem a dodržovat doporučené postupy péče o nosní sliznici. Těhotenství je zvláštní období plné nových zkušeností, a to i těch, které by nás mohly překvapit.

Další články v kategorii:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *