Očkování proti borelióze: Mýtus nebo realita?

Borelióza, známá také jako lymská borelióza, je bakteriální infekce přenášená klíšťaty. Když mluvíme o prevenci tohoto onemocnění, často se objevuje otázka očkování. Je očkování proti borelióze skutečností, nebo jen zavádějícím mýtem?

Očkování proti borelióze: Mýtus nebo skutečnost?

Na rozdíl od jiných infekčních onemocnění, kde je očkování běžnou a účinnou metodou prevence, v případě boreliózy situace není tak jednoznačná. V minulosti bylo očkování proti borelióze k dispozici, ale v současné době na trhu neexistuje žádná vakcína schválená pro použití u lidí.

Proč neexistuje vakcína proti borelióze?

Vakcína proti borelióze, známá jako LYMErix, byla v minulosti k dispozici, ale byla stažena z trhu v roce 2002. Důvodem byly obavy z možných vedlejších účinků a nízkého zájmu veřejnosti o tuto vakcínu. Od té doby nebyla vyvinuta žádná nová vakcína pro lidstvou populaci.

Pracuje se na nové vakcíně?

Ano, výzkum v oblasti vakcíny proti borelióze stále probíhá. Několik vědeckých týmů po celém světě pracuje na vývoji nové a bezpečné vakcíny. Nicméně vývoj vakcíny je dlouhý a složitý proces, který vyžaduje řadu klinických testů a regulací, než může být vakcína uvedena na trh.

Co dělat, když neexistuje vakcína?

I když v současné době neexistuje vakcína proti borelióze, stále existují způsoby, jak se chránit. To zahrnuje používání repelentů proti klíšťatům, nošení vhodného oblečení při pohybu v přírodě a důkladné kontroly těla po návratu z venkovních aktivit.

Závěrem

Ačkoli v současnosti neexistuje očkování proti borelióze, věda stále hledá řešení. Mezitím je nejdůležitější se chránit před klíšťaty a pokud dojde k jejich kousnutí, vyhledat lékařskou pomoc.

Další články v kategorii:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *