Borelioza – neignorujte tyto příznaky

Při zmínce o klíšťatech většina z nás instinktivně zatřese hlavou a pomyslí si na jedno z nejčastějších onemocnění, které mohou přenést – boreliózu. Borelióza je bakteriální infekce, která může mít řadu příznaků a dopadů na naše zdraví. Znáte je všechny? V tomto článku se zaměříme na hlavní příznaky boreliózy, aby vám při jejich výskytu neunikly.

Počáteční příznaky boreliózy

Nejčastějším počátečním příznakem boreliózy je zarudnutí kolem místa kousnutí klíštětem, které se postupně rozšiřuje. Toto zarudnutí, známé jako erythema migrans, může být doprovázeno nepohodlím, ale někdy může být i zcela bezbolestné. Někdy se zarudnutí může rozvíjet ve tvaru tzv. „cílového znaménka“, ale to není pravidlem.

Nicméně, některé osoby nemají žádné zřetelné zarudnutí, nebo je mohou přehlédnout. Dalšími časnými příznaky mohou být podobné jako u chřipky – únava, horečka, bolest hlavy, bolesti svalů a kloubů, a zduření krčních uzlin.

Příznaky v pozdějších fázích boreliózy

Pokud borelióza není včas léčena, mohou se objevit další, vážnější příznaky. Toto stádium boreliózy se může projevit několik týdnů až měsíců po kousnutí klíštětem.

Některé z možných příznaků zahrnují závažné bolesti hlavy a závratě, bolesti kloubů, srdeční problémy, jako je neregulérní srdeční rytmus, nebo neurologické problémy, jako jsou záškuby svalů, slabost v končetinách nebo obtíže se soustředěním.

Chronická borelióza

Chronická borelióza, také známá jako post-lymský syndrom, je kontroverzní diagnóza, kterou někteří lékaři používají pro popis přetrvávajících příznaků jako jsou únava, bolest a kloubní a svalové potíže, které mohou trvat i po léčbě boreliózy.

Je důležité uvědomit si, že příznaky boreliózy se mohou lišit od osoby k osoby. Pokud máte podezření, že jste byli kousnuti klíštětem a začnete pociťovat některé z těchto příznaků, je důležité se obrátit na lékaře. Časná diagnóza a léčba může zabránit vzniku závažných komplikací.

Další články v kategorii:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *