Pásový opar: Jak se přenáší a jak se mu můžeme vyhnout

Pásový opar je bolestivé onemocnění způsobené varicella zoster virusem, stejným virem, který způsobuje plané neštovice. Jak se tento virus přenáší a jak se mu můžeme vyhnout, jsou otázky, na které tento článek poskytne odpovědi.

Jak se přenáší pásový opar?

Varicella zoster virus, který způsobuje pásový opar, je přenášen vzdušně při přímém kontaktu s tekutinou z puchýřů způsobených tímto onemocněním. Pokud se dotknete puchýřů osoby s pásovým oparem a poté se dotknete svých očí, úst nebo nosu, můžete se tímto virem nakazit. Rovněž se můžete nakazit, pokud se dotknete předmětů nebo materiálů, které přišly do styku s těmito puchýři.

Kdo je vystaven riziku nákazy?

Každý, kdo nikdy neměl plané neštovice nebo nebyl očkován proti této nemoci, je vystaven riziku nákazy varicella zoster virusem. Osoby s oslabeným imunitním systémem, jako jsou ty, které prodělaly transplantaci orgánů, nebo lidé s HIV/AIDS, jsou také více náchylní k nákaze.

Jak se můžeme vyhnout nákaze?

Abychom se vyhnuli nákaze, je důležité dodržovat základní hygienické návyky, jako je pravidelné mytí rukou a vyhýbání se přímému kontaktu s osobami, které mají pásový opar. Pokud máte pásový opar, měli byste se vyhnout kontaktu s lidmi, kteří nebyli očkováni proti planým neštovicím, novorozencům, těhotným ženám a osobám s oslabeným imunitním systémem, dokud se všechny vaše puchýře nezahojí.

Závěr: Přenos pásového oparu

Pásový opar je nepříjemné onemocnění, které může způsobit vážné komplikace, pokud se není správně léčen. Pochopení, jak se tento virus přenáší, a dodržování preventivních opatření může pomoci zamezit šíření tohoto onemocnění. Pokud máte jakékoliv otázky nebo obavy týkající se pásového oparu, měli byste se obrátit na svého lékaře.

Další články v kategorii:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *