Vysoký krevní tlak hodnoty

Vysoký krevní tlak, známý také jako hypertenze, je jedním z hlavních rizikových faktorů pro srdeční onemocnění. Jak však lze rozpoznat tento neviditelný nepřítel? Vědomí si hodnot krevního tlaku a chápání, co znamenají, je klíčové pro správnou diagnózu a léčbu.

Normální vs. Vysoký Krevní Tlak

Krevní tlak se měří v milimetrech rtuti (mm Hg) a je vyjádřen dvěma čísly. První číslo, známé jako systolický tlak, reprezentuje tlak v cévách během srdečního stahu. Druhé číslo, diastolický tlak, reprezentuje tlak v cévách mezi srdečními stahy.

  • Normální krevní tlak: Systolický tlak je nižší než 120 mm Hg, a diastolický tlak je nižší než 80 mm Hg.
  • Zvýšený krevní tlak: Systolický tlak je mezi 120 a 129 mm Hg, a diastolický tlak je nižší než 80 mm Hg.
  • Hypertenze 1. stupně: Systolický tlak je mezi 130 a 139 mm Hg, nebo diastolický tlak je mezi 80 a 89 mm Hg.
  • Hypertenze 2. stupně: Systolický tlak je 140 mm Hg nebo vyšší, nebo diastolický tlak je 90 mm Hg nebo vyšší.

Důležitost Kontroly Krevního Tlaku

Pravidelná kontrola krevního tlaku je nezbytná, protože hypertenze často neprojevuje žádné příznaky. Lékař nebo odborně vyškolený zdravotnický personál by měl provádět měření krevního tlaku v klidových podmínkách.

Léčba a Prevence Vysokého Krevního Tlaku

Správná léčba a prevence mohou významně ovlivnit riziko komplikací spojených s vysokým krevním tlakem. Léčba může zahrnovat změny v životním stylu, stravě, cvičení, a případně také léky na předpis.

Závěr

Chápání hodnot krevního tlaku a toho, co znamenají, je klíčové pro udržení srdce a cév v dobrém zdravotním stavu. Pokud máte jakékoli otázky nebo obavy ohledně svého krevního tlaku, neváhejte konzultovat svého lékaře nebo jiného zdravotnického odborníka, kteří vám mohou poskytnout individuální léčebný plán.

Další články v kategorii:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *