Chřipka typu B: Co byste měli vědět o tomto druhu viru

Chřipka je jedním z nejběžnějších onemocnění, které se v zimních měsících šíří po celém světě. I když většina z nás má s chřipkou své zkušenosti, málokdo ví, že existují různé typy chřipkových virů. V tomto článku se zaměříme na chřipku typu B, jeden z nejčastějších typů viru, který způsobuje tuto nemoc.

Chřipka typu B: Co to je?

Chřipka typu B je jeden ze tří hlavních typů chřipkového viru (dalšími jsou typ A a C). Virus chřipky B obvykle způsobuje méně těžké onemocnění než virus chřipky A a je obvykle spojen s méně vážnými epidemiemi.

Příznaky chřipky typu B

Příznaky chřipky typu B se neliší od příznaků chřipky typu A. Mohou zahrnovat horečku, kašel, bolesti v krku, rýmu, bolesti těla, bolest hlavy, chladné zimnice, únavu a někdy i průjem nebo zvracení, obzvláště u dětí.

Jak se chřipka typu B šíří?

Chřipka typu B se šíří stejným způsobem jako ostatní typy chřipky – kapénkovou infekcí. Virus může přežít na různých površích a může být přenášen dotykem těchto povrchů a následným dotykem očí, nosu nebo úst.

Léčba a prevence chřipky typu B

Léčba chřipky typu B obvykle spočívá v odpočinku, hydrataci a užívání léků na zmírnění příznaků. Antivirové léky mohou také pomoci zkrátit trvání nemoci a zmírnit její závažnost.

Prevence je nejlepším způsobem, jak se vyhnout chřipce typu B. Roční očkování proti chřipce je nejúčinnějším způsobem prevence, protože vakcína proti chřipce obvykle zahrnuje ochranu proti nejčastěji se vyskytujícím kmenům viru chřipky B.

Závěr

Chřipka typu B může být méně závažná než chřipka typu A, ale stále je to nemoc, kterou je třeba brát vážně. Očkování a dodržování zásad dobré hygieny mohou pomoci zabránit šíření tohoto viru. A pokud se u vás nebo u někoho ve vaší domácnosti objeví příznaky chřipky, je důležité zůstat doma a vyhýbat se kontaktu s ostatními, dokud se úplně nezotavíte, abyste zabránili dalšímu šíření viru.

Další články v kategorii:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *