Bolest dásní pod protézou: Co s tím?

Mnoho lidí nosí zubní protézy, ať už částečné nebo celé, a většina z nich se v prvních dnech po osazení potýká s nepohodlím nebo dokonce bolestí. Zejména bolest dásní pod protézou může být velmi nepříjemná. Proč k tomu dochází a jak s tím bojovat?

Proč dásně pod protézou bolí?

Nejčastějším důvodem bolesti dásní pod protézou je špatně padnoucí protéza. Pokud protéza netěsní správně, může na dásni tlačit a způsobovat tak bolest. Dále může bolest způsobovat zánět dásní pod protézou, zejména pokud se pod ní hromadí jídlo a bakterie.

Jak zmírnit bolest dásní pod protézou?

Jestliže máte novou protézu a pocítíte bolest nebo nepohodlí, měli byste postupovat následovně:

  • Denní péče: Čistěte protézu denně, abyste odstranili jídlové zbytky a bakterie, které mohou způsobit podráždění dásní.
  • Odpočinek: Pokud je to možné, vyjímejte protézu v noci, abyste dali dásním šanci zotavit se.
  • Salvě a gely: Na trhu existují speciální salvě a gely pro osoby nosící protézy, které pomáhají zmírnit podráždění a bolest.

Návštěva u specialisty

Pokud bolest přetrvává, i když dodržujete všechna doporučení, je důležité navštívit zubaře nebo zubního technika. Mohou prověřit, zda protéza správně padne, a případně ji upravit.

Závěrem

Bolest dásní pod protézou je běžným problémem, se kterým se potýká mnoho lidí. Správná péče o protézu a dásně může výrazně pomoci při zmírňování bolesti. Pokud však bolest přetrvává, je důležité vyhledat odbornou pomoc.

Další články v kategorii:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *